NABÍZÍME O NÁS KONTAKTY PRACOVNÍ PŘÍLEŽITOSTI ZAJÍMAVOSTI
SPONZORING

Zajímavosti

Výtahem až do kosmu?

NASA vypsala cenu ve výši 50 000 dolarů pro toho, kdo předloží nejlepší řešení vhodné pro vesmírnou lanovku.

Kosmický výtah může definitivně vyřešit cesty do vesmíru. Právě nyní tento nápad opouští říši fantazie, aby zaujal místo na pomyslných kreslicích prknech konstruktérů.

Lanovka do kosmu je za současného stavu vědy a techniky patrně nejlevnější, energeticky nejefektivnější, nejproduktivnější a nejekologičtější způsob hromadné dopravy lidí i nákladů mezi Zemí a oběžnou dráhou.

Základní princip výtahu je nesmírně jednoduchý. Na geostacionární dráze ve výši 36 000 kilometrů nad rovníkem, která umožňuje tělesu zdánlivě viset nad jedním místem Země, se umístí satelit, ze kterého povedou dvě lana.

Jedno k povrchu, druhé opačným směrem k dostatečně hmotnému protizávaží, které díky odstředivé síle udrží celý systém napnutý.

Po laně se pak mohou šplhat elektrické osobní kabiny i nákladní "vozy" bez nutnosti dosahovat závratných únikových rychlostí, bez odpadávajících stupňů, dramatických přetížení, ohně, dýmu, a především ve srovnání s dnešními raketami a raketoplány velmi levně. Cesty do kosmu by se tak staly záležitostí dostupnou přibližně tak, jako dnešní mezikontinentální letecké linky.

Copyright @2007ROUZAF Web